Nil desperandum auspice… Neptun

12. června 2018 v 17:43 | BoB |  Zápisy

6. 6. 2018


Jak jsem si slíbil, tak jsem včera učinil a zavolal člověku, na kterého jsem dostal kontakt od Pepy. Bohužel to moc nedopadlo. Už to nefunguje tak jako dřív, shání jen zkušené námořníky a navíc to přebírají Asiati. Nezbývá tedy než hledat na internetu či najít někoho jiného. Dopoledne píšu Adamovi, na kterého jsem dostal od bývalého kolegy (zase Jirka!) a opět otravuji Pepu.

Včera jsem v rámci průzkumu zjistil, že nejbližší STCW kurzy probíhají v září (bezpečnost, první pomoc, záchranné techniky a protipožární kurz). Díval jsem se i na kapitánské zkoušky a vytiskl si materiály k terestriální navigaci. No, bude to zajímavý! Říkám si, jestli opravdu nezačít nejdřív na dopravní lodi. Jestli to správně chápu, stačily by mi kurzy STCW, abych mohl být ordinary seaman. Otázka je, kde začít. Doufal jsem, že v rozhodnutí mi pomůže rozhovor s někým, kdo má podobné zkušenosti. Informací v češtině moc není a anglické zdroje se věnují především situaci v US (alespoň co jsem já našel).


Při hledání jsem se dozvěděl, že (podle wiki) fungují již jen dvě britské přepravní společnosti. Smutný mi přijde příběh společnosti Bibby Line. Vznikla v roce 1807 a měla by být nejstarší firmou svého druhu. V současnosti má už jen dvě lodě: Mumbai a Shropshire. A pak je tu Sir Derek Bibby, prapravnuk zakladatele a prezident firmy. Ten se v r. 2002 dozvěděl, že má rakovinu a spáchal sebevraždu tak, že v sauně nechal vypařit směs jedu na krysy a vody. Ani nemohli udělat pitvu, jak bylo tělo stále toxický. Uf…

Bibby mi připomněl Izrael a koukám na (asi jedinou) dopravní společnost. Plaví se Izrael-Severní Evropa/Amerika. To by byla dobrá trasa. A možná by se daly zaktivovat nějaké kontakty. Vypisuji si na papír deset největších přepravců. Vůbec se ten papír začíná plnit a nejen skvrnami od kafe. Včera to byly servery pro hledání práce na moři. Přiznám se vám ale, že s rusko-íránskou posádkou bych v Perském zálivu být nechtěl…


Adam odpovídá a předběžně se domlouváme, že se potkáme 20. 6. Prý ale nejdřív potřebuji praxi. Třeba z Vltavy. Pokouší se o mě zase deprese. Až po ukončení konverzace jsem si uvědomil, že na OS by neměli vyžadovat praxi. Alespoň dle toho, co jsem si četl. To až AS potřebuje. (Able seaman. To je taky jedna z maličkostí, co ztěžují hledání - množství zkratek. Já si např. pod ENG1 představil certifikát, že rozumím anglické terminologii. Ejhle, ona je to zdravotní prohlídka!). Je tu ještě ta možnost být jako deckhand na jachtě. Ale konkurence bude jistě obrovská.

No nic, nevzdávat se! Nil desperandum auspice... Poseidon!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama